AFD56-12-10SX-LC
Mfr.Part #
AFD56-12-10SX-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 10POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Bulk
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Plating :
Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Shielding :
Unshielded
Mount :
Free Hanging
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
10
Current Rating :
7.5A
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Termination :
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Voltage - Rated :
2.3kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Number of Contacts :
10
Gender :
FEMALE
Body Material :
Aluminium
Orientation :
X
Contact Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Published :
Datasheets
AFD56-12-10SX-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-12-10SX-LC Overview
AFD56-12-10SX-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-12-10SX-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-12-10SX-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT