AFD56-12-10SW-6117
Mfr.Part #
AFD56-12-10SW-6117
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Size - Insert :
Mount :
Cable, Free Hanging
Empty Shell :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
10
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-26482
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-55°C~200°C
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Radiation Hardening :
Orientation :
W
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - Rated :
2.3kV
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Male
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
Body Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Number of Positions :
10
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Plating :
Nickel
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock