AFD56-12-10PZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD56-12-10PZ
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - Rated :
2.3kV
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Color :
Silver
Mount :
Free Hanging
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
Published :
Empty Shell :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Mixed Contacts :
Number of Positions :
10
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Nickel
Contact Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Orientation :
Z
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
10
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
AFD56-12-10PZ
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Z Bayonet Lock