AFD54-24-61PW-6141
Mfr.Part #
AFD54-24-61PW-6141
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
61
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Aluminum Alloy
Body Plating :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
W
Shell Finish :
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
61
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Olive Drab
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD54-24-61PW-6141 Overview
AFD54-24-61PW-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD54-24-61PW-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD54-24-61PW-6141 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT