AFD54-24-31SW-6233
Mfr.Part #
AFD54-24-31SW-6233
Description
CONN RCPT HSG FMALE 31POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Receptacle
Contact Size :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
REACH SVHC :
Unknown
Plating :
Nickel
Voltage - Rated :
2.3kV
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Orientation :
W
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Number of Contacts :
31
Body Material :
Aluminium
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
31
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Body Plating :
Electroless Nickel
Published :
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 31 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD54-24-31SW-6233 Overview
AFD54-24-31SW-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD54-24-31SW-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD54-24-31SW-6233 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT