AFD54-24-19PY-6139
Mfr.Part #
AFD54-24-19PY-6139
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Gender :
Male
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Material :
Copper
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Plating :
Nickel
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Orientation :
Y
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Type :
For Male Pins
Contact Size :
12
Number of Positions :
19
Termination :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Voltage - Rated :
2.3kV
Shell Size - Insert :
Published :
Number of Contacts :
19
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD54-24-19PY-6139 Overview
AFD54-24-19PY-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD54-24-19PY-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD54-24-19PY-6139 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT