AFD54-22-55SZ-6117
Mfr.Part #
AFD54-22-55SZ-6117
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-55°C
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Voltage - Rated :
2.3kV
Empty Shell :
No
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
7.5A
Plating - Body :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Number of Contacts :
55
HTS Code :
Fastening Type :
Bayonet
Orientation :
Straight
DIN Conformance :
Max Operating Temperature :
200°C