AFD54-22-55SN-6117
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD54-22-55SN-6117
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Circular, Receptacle
Contact Gender :
FEMALE
Military Standard :
MIL-DTL-26482
MIL Conformance :
yes
Orientation :
Straight
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
200°C
Published :
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Number of Contacts :
55
IEC Conformance :
Current Rating :
7.5A
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Option :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Gender :
Receptacle
Min Operating Temperature :
-55°C
Plating - Body :
Cadmium
HTS Code :
Fastening Type :
Bayonet
ECCN Code :
EAR99
Shell Size :
22
Body Material :
Aluminium
Voltage - Rated :
2.3kV