AFD54-22-41SW-6117-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD54-22-41SW-6117-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Voltage - Rated :
2.3kV
Number of Contacts :
41
Number of Positions :
41
Shell Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Fastening Type :
Bayonet
Plating :
Nickel
Contact Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Plating - Body :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Contact Plating :
Gold
Termination :
Crimp
Circular, Crimp, Receptacle Aluminium 41 Positions Bulk Bayonet
AFD54-22-41SW-6117-LC Overview
AFD54-22-41SW-6117-LC Features
AFD54-22-41SW-6117-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD54-22-41SW-6117-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT