AFD54-12-10PX-6117
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD54-12-10PX-6117
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
10
Body Material :
Aluminium
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
10
Contact Gender :
Male
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Voltage - Rated :
2.3kV
Fastening Type :
Bayonet
Plating :
Nickel
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Shell Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Circular, Crimp, Receptacle Aluminium 10 Positions Bulk Bayonet