AFD54-12-10PW-6117
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD54-12-10PW-6117
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
7.5A
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Backshell Type :
Solid
Contact Gender :
Male
Max Operating Temperature :
200°C
Empty Shell :
Shell Size :
12
Termination :
Crimp
Gender :
Receptacle
Plating - Body :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum Alloy
MIL Conformance :
yes
Voltage - Rated :
2.3kV
Connector Type :
Circular, Receptacle
Min Operating Temperature :
-55°C