AFD51-24-61SN-6139
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD51-24-61SN-6139
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
61
Connector Type :
Receptacle Housing
Plating :
Nickel
Shell Finish :
Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Contact Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
61
Current Rating :
7.5A
Contact Plating :
Gold
Published :
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Voltage - Rated :
2.3kV
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD51-24-61SN-6139 Overview
AFD51-24-61SN-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD51-24-61SN-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD51-24-61SN-6139 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT