AFD51-24-61PW
Mfr.Part #
AFD51-24-61PW
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482, POLARIZED
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
W
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
61
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mount :
Free Hanging
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Published :
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Filter Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Aluminium
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
61
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
AFD51-24-61PW
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk W Bayonet Lock