AFD51-24-61PN-6140
Mfr.Part #
AFD51-24-61PN-6140
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Size :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Free Hanging
Number of Contacts :
61
Shielding :
Unshielded
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
61
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD51-24-61PN-6140 Overview
AFD51-24-61PN-6140 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD51-24-61PN-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD51-24-61PN-6140 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT