AFD51-24-61PN-6117
Mfr.Part #
AFD51-24-61PN-6117
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
61
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Filter Feature :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482
Insert Material :
Plastic
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
61
Empty Shell :
Current Rating :
7.5A
Mount :
Cable, Free Hanging
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock