AFD51-24-31PY-6140
Mfr.Part #
AFD51-24-31PY-6140
Description
CONN RCPT HSNG MALE 31POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Contacts :
31
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
16
Number of Positions :
31
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Orientation :
Y
Shielding :
Unshielded
Plating :
Nickel
Published :
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Bayonet Lock
REACH SVHC :
Unknown
Contact Gender :
Male
Contact Plating :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Aluminium
Body Plating :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Voltage - Rated :
2.3kV
Connector Type :
Receptacle Housing
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 31 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD51-24-31PY-6140 Overview
AFD51-24-31PY-6140 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD51-24-31PY-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD51-24-31PY-6140 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT