AFD51-24-19PY-6141
Mfr.Part #
AFD51-24-19PY-6141
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS INLINE
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Contact Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL-DTL-26482
Orientation :
Y
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
19
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Voltage - Rated :
2.3kV
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Number of Contacts :
19
Contact Size :
12
Plating :
Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD51-24-19PY-6141 Overview
AFD51-24-19PY-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD51-24-19PY-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD51-24-19PY-6141 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT