AFD51-24-19PX-LC
Mfr.Part #
AFD51-24-19PX-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS INLINE
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Voltage - Rated :
2.3kV
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Shielding :
Unshielded
Orientation :
X
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
19
Published :
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Crimp
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ratings :
Environment Resistant
Contact Type :
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
12
Body Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
AFD51-24-19PX-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD51-24-19PX-LC Overview
AFD51-24-19PX-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD51-24-19PX-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD51-24-19PX-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT