AFD51-22-55SX-6117
Mfr.Part #
AFD51-22-55SX-6117
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Plating - Body :
Cadmium
Nickel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
No
Termination :
Crimp
Orientation :
Straight
Unknown
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Bayonet
Radiation Hardening :
Voltage - Rated :
2.3kV
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Mount :
Cable, Free Hanging
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Max Operating Temperature :
200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size :
22
Connector Type :
Circular, Receptacle
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Contacts :
55
Current Rating :
7.5A