AFD51-22-55PY-6117
Mfr.Part #
AFD51-22-55PY-6117
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-26482
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
HTS Code :
Contact Plating :
Receptacle
Operating Supply Voltage :
600V
DIN Conformance :
Fastening Type :
Bayonet
Shell Size :
22
MIL Conformance :
yes
Number of Contacts :
55
Orientation :
Straight
Plating - Body :
Cadmium
Mount :
Cable, Free Hanging
Voltage - Rated :
2.3kV
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Circular, Receptacle
Current Rating :
7.5A
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum Alloy
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
REACH SVHC :
yes
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
Plating :
Nickel
Contact Gender :
Male
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-55°C