AFD51-22-55PN-LC
Mfr.Part #
AFD51-22-55PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
55
Current Rating :
7.5A
Termination :
Crimp
Plating :
Nickel
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Unshielded
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Voltage - Rated :
2.3kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Number of Contacts :
55
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Plastic
Orientation :
N (Normal)
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
AFD51-22-55PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD51-22-55PN-LC Overview
AFD51-22-55PN-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD51-22-55PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD51-22-55PN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT