AFD51-22-41SW-6117
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD51-22-41SW-6117
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Contact Plating :
Gold
Plating - Body :
Cadmium
REACH SVHC :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Voltage - Rated :
2.3kV
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
Receptacle
Radiation Hardening :
No
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Body Material :
Aluminium
Operating Supply Voltage :
600V
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Cable, Free Hanging
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Termination :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
Published :
DIN Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Empty Shell :
Plating :
Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Contacts :
41
Current Rating :
13A