AFD51-22-41PY-6117
Mfr.Part #
AFD51-22-41PY-6117
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
yes
Connector Type :
Circular, Receptacle
Body Material :
Aluminium
Backshell Type :
Solid
Orientation :
Straight
Option :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Gender :
Male
Shell Size :
22
Fastening Type :
Bayonet
Mount :
Cable, Free Hanging
Filter Feature :
No
Operating Supply Voltage :
600V
Current Rating :
13A
Published :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Aluminum Alloy
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Plating - Body :
Cadmium
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Voltage - Rated :
2.3kV
Empty Shell :
Min Operating Temperature :
-55°C