AFD51-20-39SY-LC
Mfr.Part #
AFD51-20-39SY-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
Number of Contacts :
39
Ratings :
Environment Resistant
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Orientation :
Y
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
39
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL-DTL-26482
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Voltage - Rated :
2.3kV
Crimp
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Current Rating :
7.5A
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
AFD51-20-39SY-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD51-20-39SY-LC Overview
AFD51-20-39SY-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD51-20-39SY-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD51-20-39SY-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT