AFD51-20-39SX-6140
Mfr.Part #
AFD51-20-39SX-6140
Description
CONN RCP HSG FMALE 39POS INLINE
Stock
3
In Stock :
3
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Number of Contacts :
39
Number of Positions :
39
Voltage - Rated :
2.3kV
Plating :
Nickel
Plating - Body :
Electroless Nickel
Current Rating :
7.5A
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Bayonet
Published :
2008
Circular, Crimp, Receptacle Aluminium 39 Positions Bulk Bayonet
AFD51-20-39SX-6140 Overview
AFD51-20-39SX-6140 Features
AFD51-20-39SX-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD51-20-39SX-6140 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT