AFD51-20-39SN-6117
Mfr.Part #
AFD51-20-39SN-6117
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Empty Shell :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Current Rating :
13A
Published :
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
2.3kV
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mixed Contacts :
Number of Positions :
39
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
39
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Finish - Mating :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Color :
Olive Drab
ECCN Code :
EAR99
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Plating :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
FEMALE
Filter Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock