AFD51-20-39PW-LC
Mfr.Part #
AFD51-20-39PW-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS INLINE
Circular Connector Housings
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - Rated :
2.3kV
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Plating :
Nickel
Number of Positions :
39
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
W
Type :
For Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Plating :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Number of Contacts :
39
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Crimp
Datasheets
AFD51-20-39PW-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD51-20-39PW-LC Overview
AFD51-20-39PW-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD51-20-39PW-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD51-20-39PW-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT