AFD51-16-26PY-LC
Mfr.Part #
AFD51-16-26PY-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Voltage - Rated :
2.3kV
Crimp
Contact Type :
Nickel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Contact Gender :
Male
Plating :
Nickel
Type :
For Male Pins
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Number of Positions :
26
Current Rating :
7.5A
Orientation :
Y
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Plastic
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
AFD51-16-26PY-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD51-16-26PY-LC Overview
AFD51-16-26PY-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD51-16-26PY-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD51-16-26PY-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT