AFD51-16-26PY-6117
Mfr.Part #
AFD51-16-26PY-6117
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Cable, Free Hanging
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Radiation Hardening :
No
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Crimp
Number of Contacts :
26
Body Material :
Aluminium
Shell Size :
16
Orientation :
Straight
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Min Operating Temperature :
-55°C
Empty Shell :
Operating Supply Voltage :
600V
Connector Type :
Circular, Receptacle
Max Operating Temperature :
200°C
Fastening Type :
Bayonet
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Contact Gender :
Male
Mixed Contacts :
Voltage - Rated :
2.3kV
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
7.5A