AFD51-16-26PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD51-16-26PN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Current Rating :
7.5A
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Ratings :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Plastic
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Gender :
Male
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Nickel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Voltage - Rated :
2.3kV
Termination :
Crimp
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
26
Shell Finish :
Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Datasheets
AFD51-16-26PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD51-16-26PN-LC Overview
AFD51-16-26PN-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD51-16-26PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD51-16-26PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT