AFD51-16-23SX-LC
Mfr.Part #
AFD51-16-23SX-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 23POS INLINE
Free Hanging
Body Material :
Aluminium
Type :
For Female Sockets
Bayonet Lock
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Free Hanging (In-Line)
Published :
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
23
Ratings :
Environment Resistant
Number of Contacts :
23
Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
X
Contacts Not Included
Datasheets
AFD51-16-23SX-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 23 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD51-16-23SX-LC Overview
AFD51-16-23SX-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD51-16-23SX-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD51-16-23SX-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT