AFD51-14-19PY-6233
Mfr.Part #
AFD51-14-19PY-6233
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS INLINE
Aluminum Alloy
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
Orientation :
Y
Shell Finish :
Nickel
Published :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD51-14-19PY-6233 Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26482 G Series II, AFD Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.For mounting this component, a Free Hanging socket is required.A total of 20 pins are available on the device.
AFD51-14-19PY-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD51-14-19PY-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD51-14-19PY-6233 Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT