AFD51-14-19PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD51-14-19PN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
20
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
19
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mount :
Free Hanging
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
AFD51-14-19PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD51-14-19PN-LC Overview
AFD51-14-19PN-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD51-14-19PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD51-14-19PN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT