AFD51-14-18PY-LC
Mfr.Part #
AFD51-14-18PY-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
18
Number of Contacts :
18
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
20
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Silver
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
Y
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Published :
Datasheets
AFD51-14-18PY-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 18 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD51-14-18PY-LC Overview
AFD51-14-18PY-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD51-14-18PY-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD51-14-18PY-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT