AFD51-14-18PY-6117
Mfr.Part #
AFD51-14-18PY-6117
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
18
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Color :
Olive Drab
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
Y
Total Number of Contacts :
18
Number of Pins :
20
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Fastening Type :
Bayonet Lock
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482, POLARIZED
Mixed Contacts :
No
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Operating Supply Voltage :
600V
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock
AFD51-14-18PY-6117 Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-26482 G Series II, AFD Series.It is equipped with 20 pins.Furthermore, there are other features such as STANDARD: MIL-DTL-26482, POLARIZED, to name a few.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.