AFD51-14-12PN-6141
Mfr.Part #
AFD51-14-12PN-6141
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Bayonet
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
12
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Number of Positions :
12
Circular, Crimp, Receptacle 12 Positions Bulk Bayonet
AFD51-14-12PN-6141 Overview
AFD51-14-12PN-6141 Features
AFD51-14-12PN-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity
AFD51-14-12PN-6141 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT