AFD51-14-12PN-6140
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD51-14-12PN-6140
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Gender :
Receptacle
Published :
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
12
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
12
Fastening Type :
Bayonet
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Circular, Crimp, Receptacle 12 Positions Bulk Bayonet
AFD51-14-12PN-6140 Overview
AFD51-14-12PN-6140 Features
AFD51-14-12PN-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD51-14-12PN-6140 Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT