AFD51-12-10SY-6116
Mfr.Part #
AFD51-12-10SY-6116
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Orientation :
Y
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Current Rating :
7.5A
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Black Anodized
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
10
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Free Hanging
Reach Compliance Code :
Unknown
Plastic
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482, POLARIZED
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Black Anodized Bulk Y Bayonet Lock