AFD50-24-61SW-6139
Mfr.Part #
AFD50-24-61SW-6139
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Crimp
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
W
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Current Rating :
7.5A
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-24-61SW-6139 Overview
AFD50-24-61SW-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-24-61SW-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-24-61SW-6139 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT