AFD50-24-61PY-6140
Mfr.Part #
AFD50-24-61PY-6140
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
61
Number of Contacts :
61
Plating - Body :
Electroless Nickel
Environment Resistant
Circular, Crimp, Receptacle 61 Positions Bulk Bayonet
AFD50-24-61PY-6140 Overview
AFD50-24-61PY-6140 Features
AFD50-24-61PY-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD50-24-61PY-6140 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT