AFD50-24-61PX
Mfr.Part #
AFD50-24-61PX
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Published :
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
61
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
61
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482, POLARIZED
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
X
Current Rating :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Plastic
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
AFD50-24-61PX
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock