AFD50-24-31SW-6140
Mfr.Part #
AFD50-24-31SW-6140
Description
CONN RCPT HSG FMALE 31POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Contact Plating :
Gold
Termination :
Unknown
Number of Contacts :
31
Gender :
Receptacle
Plating - Body :
Electroless Nickel
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Number of Positions :
31
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Fastening Type :
Bayonet
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Environment Resistant
Circular, Crimp, Receptacle 31 Positions Bulk Bayonet
AFD50-24-31SW-6140 Overview
AFD50-24-31SW-6140 Features
AFD50-24-31SW-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD50-24-31SW-6140 Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT