AFD50-24-31SW-6117
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD50-24-31SW-6117
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 31POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
FEMALE
Orientation :
W
Number of Positions :
31
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Termination :
Crimp
Plating :
Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Plastic
Body Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Published :
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
31
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Gender :
Receptacle
Current Rating :
7.5A
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
16
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 31 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD