AFD50-24-31PY-6117
Mfr.Part #
AFD50-24-31PY-6117
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
31
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Body Plating :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Body Material :
Aluminium
Contact Gender :
Male
Current Rating :
13A
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Voltage - Rated :
2.3kV
Orientation :
Y
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
31
Plating :
Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 31 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock