AFD50-24-31PN-6117
Mfr.Part #
AFD50-24-31PN-6117
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
Plastic
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Reach Compliance Code :
Unknown
Current Rating :
13A
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
No
Orientation :
N (Normal)
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Flange
Plating :
Nickel
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
31
Published :
Operating Supply Voltage :
600V
Contact Finish - Mating :
Flanges, Panel
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~200°C
HTS Code :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Voltage - Rated :
2.3kV
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
31
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 31 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock