AFD50-24-19SY-6117
Mfr.Part #
AFD50-24-19SY-6117
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Cadmium
Voltage - Rated :
2.3kV
Flanges, Panel
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Environment Resistant
Number of Contacts :
19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum Alloy
Nickel
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Plastic
Body Plating :
Cadmium
Current Rating :
7.5A
Contact Size :
12
Number of Positions :
19
Orientation :
Y
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD