AFD50-24-19SX-6117
Mfr.Part #
AFD50-24-19SX-6117
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
19
Connector Type :
Receptacle Housing
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Bayonet Lock
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Cadmium
Plating :
Nickel
Shell Finish :
Cadmium
Current Rating :
7.5A
Housing Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
19
Contact Size :
12
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
X
Note :
Contacts Not Included
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD