AFD50-24-19PY-6140
Mfr.Part #
AFD50-24-19PY-6140
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
12
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Voltage - Rated :
2.3kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
Ratings :
Environment Resistant
Includes :
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Unshielded
Orientation :
Y
Number of Contacts :
19
Number of Positions :
19
Plating - Body :
Electroless Nickel
Material Flammability Rating :
Type :
For Male Pins
Nickel
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Flanges, Panel
Circular, Crimp, Receptacle Aluminium Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-24-19PY-6140 Overview
AFD50-24-19PY-6140 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-24-19PY-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD50-24-19PY-6140 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT