AFD50-22-55SW-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD50-22-55SW-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Body Material :
Aluminium
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Number of Positions :
55
Contact Gender :
FEMALE
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Voltage - Rated :
2.3kV
Type :
For Female Sockets
Number of Contacts :
55
Contact Type :
Crimp
Plating :
Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Orientation :
W
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Size :
20
Datasheets
AFD50-22-55SW-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-22-55SW-LC Overview
AFD50-22-55SW-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-22-55SW-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-22-55SW-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT