AFD50-22-41SX-LC
Mfr.Part #
AFD50-22-41SX-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
41
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum Alloy
Type :
For Female Sockets
Voltage - Rated :
2.3kV
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
X
Contact Gender :
FEMALE
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Contacts :
41
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Aluminium
Datasheets
AFD50-22-41SX-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD50-22-41SX-LC Overview
AFD50-22-41SX-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD50-22-41SX-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD50-22-41SX-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT